|
|
|
 NyhederPRESSEMEDDELELSE Modernisering af det danske hovedbanenet23. april 1997 Trafikministeriets Baneplanudvalg offentliggør i dag rapporten ‘Modernisering af det danske hovedbanenet’, der udgør en samlet undersøgelse af mulighederne for at forbedre jernbanens hovedstrækninger i Danmark.
Trafikminister Bjørn Westh udtaler: ‘Den foreliggende baneplanrapport danner et godt grundlag for det videre arbejde med at forbedre den kollektive trafik på skinner. Det er mit håb, at vi med undersøgelserne nu kan få en konstruktiv debat om, hvordan man sikrer sig den bedst mulige udvikling for jernbanens fremtid.’
Hovedbanenettet er typisk anlagt i forrige århundrede, og visse steder bugter banelinierne sig med snævre kurver eller kører store omveje i forhold til den ofte kortere landevejsafstand. Hovedbanenettet karakteriseres desuden visse steder af kapacitetsproblemer.
Baneplanudvalget har undersøgt mulighederne for at opgradere banestrækningerne og indsætte såkaldt kurvestyrede, elektriske tog, som det er sket i f.eks. Sverige. Visse steder undersøges mulighederne for dels at forkorte banelinien eksempelvis i Østjylland, dels udbygge banestrækningernes kapacitet f.eks. mellem København og Ringsted. Togenes effektive fart kan derved hæves til omkring 150-160 km/t, og Storebæltsforbindelsen vil kunne udnyttes endnu bedre, når tog kan køre f.eks. mellem København og Aalborg på 2 timer 45 minutter svarende til 5 kvarters rejsetidsreduktion.
Højhastighedstog, sådan som vi kender dem fra en række europæiske lande hvor farten er oppe på 300 km/t, udgør næppe et perspektiv for Danmark. Udgangspunktet for undersøgelserne er at forbedre det samlede togsystem, således at regionaltrafikken kan få glæde af moderniseringen. Ud over at reducere rejsetiderne også for regionaltog, er der desuden undersøgt mulighederne for f.eks. at fordoble antallet af regionaltog på Sjælland, hvor der i den daglige pendling til Hovedstadsområdet er stort behov for forbedringer.
Endvidere er der undersøgt forudsætningerne for at føre mere gods fra vej til bane ved at godstogstrafikkens kapacitet øges.
Baneplanens resultater viser, at det vil være samfundsøkonomisk lønsomt at gennemføre en modernisering af hovedbanenettet. Den undersøgte kombination med forbedringer for flere typer tog giver lige så stor gevinst i regionaltrafikken som i fjerntogstrafikken. Investeringerne kan gennemføres etapevis og over 10-15 år som en del af Banestyrelsens løbende aktiviteter til vedligeholdelse og modernisering af baneinfrastrukturen i Danmark.
Yderligere oplysninger kan fås ved henvendelse til planlægningschef Hans-Carl Nielsen, Trafikministeriet, tlf. 3392 4310
|
- Kontakt
Transportministeriet
Tlf: 41 71 27 00
E-mail: trm@trm.dk
|