www.trm.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra www.trm.dk igen.  Læs mere om cookies her.

Tidligere ministre

MinisterportrætterFoto: Transportministeriet

10. august 2015

Ved demokratiets indførsel i Danmark (i forbindelse med Danmarks 1. grundlov af 5. juni 1849) var trafikpolitikken placeret under Indenrigsministeriet. I 1900 fik trafikpolitikken sit eget ministerium under navnet Ministeriet for offentlige Arbejder og dermed sin egen minister.

I 1986 skiftede ministeriet navn til Trafikministeriet. I 2005 blev energisektoren lagt ind under Trafikministeriet, og ministeriet ændrede navn til Transport- og Energiministeriet. I forbindelse med Folketingsvalget november 2007 ændredes navnet til Transportministeriet, og energidelen blev udskilt. I 2015 overtog ministeriet bl.a. færdselsloven og bygningsreglementet, og navnet blev ændret til Transport- og Bygningsministeriet.
 
Nedenfor er vist en oversigt over samtlige danske transportministre gennem tiderne. Her kan du også se, i hvilken periode de sad, samt hvilken regering de tilhørte.

Minister Fra Til Regering
Magnus Heunicke 3. februar 2014 28. juni 2015 Helle Thorning-Schmidt
Pia Olsen Dyhr 9. august 2013 3. februar 2014 Helle Thorning-Schmidt
Henrik Dam Kristensen 3. oktober 2011   9. august 2013 Helle Thorning-Schmidt
Hans Christian Schmidt 23. februar 2010 3. oktober 2011 Lars Løkke Rasmussen
Lars Barfoed 5. april 2009 23. februar 2010 Lars Løkke Rasmussen
Lars Barfoed 10. september 2008 5. april 2009 Anders Fogh Rasmussen (III)
Carina Christensen 23. november 2007 10. september 2008 Anders Fogh Rasmussen (III)
Jakob Axel Nielsen 12. september 2007 23. november 2007 Anders Fogh Rasmussen (II)
Flemming Hansen 27. november 2001 12. september 2007 Anders Fogh Rasmussen (I + II)
Jacob Buksti 23. februar 2000 27. november 2001 Poul Nyrup Rasmussen (V)
Sonja Mikkelsen 23. marts 1998 23. februar 2000 Poul Nyrup Rasmussen (IV)
Bjørn Westh 30. december 1996 23. marts 1998 Poul Nyrup Rasmussen (III)
Jan Trøjborg 21. september 1994 30. december 1996 Poul Nyrup Rasmussen (II)
Jan Trøjborg 28. januar 1994 21. september 1994 Poul Nyrup Rasmussen (I)
Helge Mortensen 25. januar 1993 28. januar 1994 Poul Nyrup Rasmussen (I)
Kaj Ikast 18. december 1990 25. januar 1993 Poul Schlüter (V)
Knud Østergaard 10. januar 1989 18. december 1990 Poul Schlüter (IV)
H.P. Clausen 3. juni 1988 10. januar 1989 Poul Schlüter (III)
Frode Nør Christensen 14. august 1986 3. juni 1988 Poul Schlüter (II)
Arne Melchior 10. september 1982 14. august 1986 Poul Schlüter (I)
J. K. Hansen 30. december 1981 10. september 1982 Anker Jørgensen (VII)
Knud Heinesen 15. oktober 1981 30. december 1981 Anker Jørgensen (VII)
Jens Risgaard Knudsen 26. oktober 1979 15. oktober 1981 Anker Jørgensen (VI)
Ivar Hansen 30. august 1978 26. oktober 1979 Anker Jørgensen (V)
Kjeld Olesen 26. februar 1977 30. august 1978 Anker Jørgensen (IV)
Niels Matthiasen 13. februar 1975 26. februar 1977 Anker Jørgensen (III)
Kresten Damgård 19. december 1973 13. februar 1975 Poul Hartling
Jens Kampmann 27. september 1973 19. december 1973 Anker Jørgensen (II)
Jens Kampmann 2. oktober 1972 27. september 1973 Anker Jørgensen (I)
Jens Kampmann 11. oktober 1971 2. oktober 1972 Jens Otto Krag (IV)
Ove Guldberg 2. februar 1968 11. oktober 1971 Hilmar Baunsgaard
Svend Horn 28. november 1966 2. februar 1968 Jens Otto Krag (III)
Kai Lindberg 26. september 1964 28. november 1966 Jens Otto Krag (II)
Kai Lindberg 3. september 1962 26. september 1964 Jens Otto Krag (I)
Kai Lindberg 21. februar 1960 3. september 1962 Viggo Kampmann (I)
Kai Lindberg 1. september 1955 21. februar 1960 H.C. Hansen (I)
Carl Petersen 30. september 1953 1. september 1955 Hans Hedtoft (II)
Jørgen Jørgensen 25. april 1952 30. september 1953 Erik Eriksen (I)
Victor Larsen 30. oktober 1950 25. april 1952 Erik Eriksen (I)
Frede Nielsen 17. september 1950 30. oktober 1950 Hans Hedtoft (I)
Carl Petersen 13. november 1947 17. september 1950 Hans Hedtoft (I)
Niels Elgaard 7. november 1945 13. november 1947 Knud Kristensen
Alfred Jensen (TRM) 5. maj 1945 7. november 1945 Vilh. Buhl (II)
Carl Petersen (MOA) 5. maj 1945 7. november 1945 Vilh. Buhl (II)
Departementschefstyre 29. august 1943 5. maj 1945 Ingen regering i Danmark
Niels Elgaard (TRM) 9. november 1942 29. august 1943 Erik Scavenius
Gunnar Larsen (MOA) 9. november 1942 29. august 1943 Erik Scavenius
Gunnar Larsen 5. maj 1942 9. november 1942 Vilh. Buhl (I)
Gunnar Larsen 8. juli 1940 5. maj 1942 Th. Stauning (V)
Axel Sørensen 10. april 1940 8. juli 1940 Th. Stauning (IV)
Axel Sørensen 15. september 1939 10. april 1940 Th. Stauning (III)
Niels Peter Fisker 4. november 1935 15. september 1939 Th. Stauning (III)
Johannes Friis Skotte 30. april 1929 4. november 1935 Th. Stauning (II)
Johannes Stensballe 14. december 1926 30. april 1929 Th. Madsen Mygdal
Johannes Friis Skotte 23. april 1924 14. december 1926 Th. Stauning (I)
M.N. Slebsager 9. oktober 1922 23. april 1924 N.T. Neergaard (III)
M.N. Slebsager 5. maj 1920 9. oktober 1922 N.T. Neergaard (II)
K. Riis Hansen 5. april 1920 5. maj 1920 M.P. Friis
Niels Christensen Monberg 29. marts 1920 5. april 1920 Otto Liebe
Jens Hassing-Jørgensen 21. juni 1913 29. marts 1920 C.Th. Zahle (III)
Thomas Larsen 5. juli 1910 21. juni 1913 Klaus Berntsen
Wilhelm Weimann 2. februar 1910 5. juli 1910 C.Th. Zahle (II)
Jens Jørgen Jensen Onsted 28. oktober 1909 2. februar 1910 C.Th. Zahle (I)
Thomas Larsen 16. august 1909 28. oktober 1909 J.L. Holstein
Jens Jensen-Sønderup 12. oktober 1908 16. august 1909 N.T. Neergaard (I)
Jens Jensen-Sønderup 24. juli 1908 12. oktober 1908 I.C. Christensen (II)
Svend Høgsbro 14. januar 1905 24. juli 1908 I.C. Christensen (I)
Christopher Hage 15. februar 1902 14. januar 1905 J.H. Deuntzer (II)
Viggo Hørup 24. juli 1901 15. februar 1902 J.H. Deuntzer (I)
Christian Juul-Rysensteen 24. april 1900 24. juli 1901 H. Sehested