www.trm.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra www.trm.dk igen.  Læs mere om cookies her.

Jakob Axel Nielsen

Jakob Axel NielsenFoto: Helle Moos

Født 12. april 1967. (K).

Uddannelse
Cand.jur. fra Århus Universitet 1994

Beskæftigelse
Medlem af Folketinget siden 8. februar 2005. Transport- og energiminister 12. september 2007-23. november 2007.

Tidligere ordførerskaber:
Skatteordfører
Boligordfører
Kulturordfører
Medieordfører

Organisatoriske tillidsposter:
Folketingskandidat 6. kreds Aalborg Vest