www.trm.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra www.trm.dk igen.  Læs mere om cookies her.

Henrik Dam Kristensen

Henrik Dam Kristensen

Født 31. januar 1957 i Vorbasse

Politiske tillidsposter:
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Østjyllands Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Ribe Amtskreds 1990-2004.
Kandidat for Socialdemokratiet i Horsenskredsen fra 2005.
Kandidat for Socialdemokratiet i Grindstedkredsen 1984-2004.

Parlamentarisk karriere:
Socialminister, 23. februar 2000-27. november 2001.
Fødevareminister, 30. december 1996-23. februar 2000.
Landbrugs- og fiskeriminister, 27. september 1994-30. december 1996.
Medlem af Europa-Parlamentet, 20. juli 2004-15. okt. 2006.

Uddannelse og erhverv:
Skoleleder, AOF Grindsted, 1988-1990.
Dansk Flygtningehjælp, Grindsted, 1986-1988.
Landpostbud, Vorbasse, 1978-1986.
Kolding Teknisk Skole 1974-1975.