www.trm.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra www.trm.dk igen.  Læs mere om cookies her.

Magnus Heunicke

Magnus Heunicke

29. juni 2015

Magnus Johannes Heunicke, født 28. januar 1975 i Næstved

Parlamentarisk karriere
Transportminister fra 3. februar 2014 til 28. juni 2015
Tidligere statsrevisor, politisk ordfører, trafikordfører og it- og teleordfører.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Sjællands Storkreds fra 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Storstrøms Amtskreds fra 8. februar 2005 til 13. november 2007.
Kandidat for Socialdemokratiet i Næstvedkredsen fra 2004.

Uddannelse og erhverv
Journalist, Danmarks Journalisthøjskole, Aarhus, fra 1998 til 2002.
Student, Næstved Gymnasium, fra 1992 til 1995.
10. klasses afgangsprøve, Gunslevholm Idrætsefterskole, Falster, fra 1991 til 1992.
Folkeskolens 9. klasses afgangsprøve, Kildemarkskolen, Næstved, fra 1981 til 1991.

Journalist, DR, fra 2001 til 2005.
Rejsesekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, fra 1996 til 1998.
Projektmedarbejder, Kommunernes Landsforening, fra 1995 til 1996.
Scenemester, BIO Næstved, fra 1992 til 1995.
Opvasker, Bilkas Bistro, Næstved Storcenter, fra 1990 til 1991.

Tillidshverv
Formand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Næstved 1992-1995
Medlem af hovedbestyrelsen og næstformand for Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Århus Amt 1998-1999
Medlem af Følgegruppen vedr. Sund og Bælt og Følgegruppen vedr. Femern Bælt 2007-2014
Medlem af repræsentantskabet for Danmarks Nationalbank 2011-2014
Medlem af AE-rådet 2011-2014.