50 millioner til trafiksikkerhed i 2022

I Aftale om Infrastrukturplan 2035 blev der afsat 700 millioner kroner til en pulje, der skal forbedre trafiksikkerheden på de danske veje. De første midler tages i brug i 2022 til blandt andet at etablere rumleriller og autoværn på udvalgte statsveje, kampagner mod uopmærksomhed og ombygning af et ulykkesbelastet kryds ved Vojens.

Danmarkskort med projekterne skitseret

03. december 2021

Partierne bag infrastrukturaftalen (S, V, DF, SF, RV, K, NB, LA og KR) sætter nu gang i de første projekter med midler fra puljen.

I 2022 udmønter forligskredsen 50 millioner kroner, som fordeles således, at 45 millioner kroner bruges til at forebygge frontalkollisioner og eneulykker på udvalgte statsveje, herunder ved etablering rumleriller og autoværn med mere. Herudover ombygges et kryds på Ribevej/Østergade ved Vojens til en rundkørsel.

De resterende 5 millioner bruges på adfærdsregulerende tiltag, eksempelvis oplysningskampagner mod uopmærksomhed, brug af cykelhjelm og en baglygtekampagne. Heraf bruges 1 million kroner til arbejdet med at forebygge højresvingsulykker i form af en analyse af zoner med krav til lastbilers direkte udsyn.

Initiativerne, forligskredsen hermed sætter i gang, udspringer af Færdselskommissionens anbefalinger. Partierne bag aftalen drøfter i starten af 2022 rammerne for udmøntning af de resterende midler i puljen i perioden 2023-2035.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Læs også

pdf

2022-udmøntning af pulje til bedre trafiksikkerhed

0,1 MB Download