Alstom skal levere fremtidens tog

Det bliver franske Alstom, som skal levere de nye elektriske tog, der vil fuldende DSB’s arbejde med omstilling fra dieseltog til elektriske tog i Danmark frem mod 2030. Et bredt politisk flertal har netop tilsluttet sig DSB’s beslutning om valget af Alstom som leverandør.

De kommende nye tog
Foto: DSB

12. april 2021

DSB har i dag offentliggjort vinderen af udbuddet af nye el-tog. Det bliver franske Alstom, som skal levere de tog, som danskerne i fremtiden skal køre med i landdelstrafikken og en stor del af regionaltrafikken på den statslige jernbane. Indkøbet indebærer i første omgang et køb af 100 nye togsæt, som skal leveres fra slutningen af 2024 og frem mod 2030.

Forligskredsen bag den politiske aftale om indkøb af nye el-tog (regeringen, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Alternativet, Venstre, Konservative, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti) har på et møde i dag tilsluttet sig DSB’s beslutning om valg af leverandør til det store indkøb af nye el-tog.

De nye el-tog skal erstatte de nuværende, aldrende IC3, IR4 og IC4-tog. De bliver dermed rygraden i landdelstrafikken, som binder Øst- og Vestdanmark sammen – ligesom de vil blive indsat i driften i dele af den regionale togtrafik.

Kontaktoplysninger på forligskredsparterne

Socialistisk Folkeparti: Anne Valentina Berthelsen: anne.berthelsen@ft.dk, 3337 3068/6162 3068

Det Radikale Venstre: Rasmus Helveg Petersen: Rasmus.Helveg.petersen@ft.dk, 3337 4720/6162 5541

Alternativet: Torsten Gejl: torsten.gejl@ft.dk, 3337 4801/6162 4651

Venstre: Kristian Pihl Lorentzen: Kristian.lorentzen@ft.dk, 3337 4560/2752 2818

Konservative: Niels Flemming Hansen: niels.hansen@ft.dk, 3337 4202/6162 3221

Dansk Folkeparti: Hans Christian Skibby: hans.skibby@ft.dk, 3337 5128/6162 4231

Liberal Alliance: Ole Birk Olesen: ole.birk@ft.dk, 6162 5176

Socialdemokratiet: Thomas Jensen: thomas.Jensen@ft.dk, 3337 4033/6162 4178

Fakta

Den 1. februar 2018 besluttede et bredt politisk flertal af Socialdemokratiet, Venstre, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti og Alternativet at igangsætte udbudsprocessen for indkøbet af nye el-tog.

Indkøbet af nye el-tog er tredje element i indkøbsprogrammet Fremtidens Tog. Der er forinden dette indkøb investeret i nye el-lokomotiver og nye vogne.