Indsats mod vejstøj intensiveres i 2022

3 milliarder kroner til bekæmpelse af vejstøj blev der afsat i Infrastrukturplan 2035. De første 174 millioner kroner fra puljen skal bruges til støjbekæmpelse i 2022.

Danmarkskort med projekterne skitseret

03. december 2021

I perioden 2022-2035 skal trafikstøj i hele landet bekæmpes med blandt andet støjskærme finansieret af støjpuljen i Infrastrukturplan 2035. Partierne bag vejprojekterne i planen (S, V, DF, SF, RV, K, NB, LA og KR) besluttede allerede ved indgåelsen i sommeren 2021, hvor de første 17 støjskærmsprojekter skal sættes i gang. Arbejdet med projekterne igangsættes i 2022 og færdiggøres over de kommende år.

Besluttede støjskærmsprojekter

  • Støjskærm Motorring 3 ved Nørregårdsvej, Rødovre
  • Støjskærm Holbækmotorvejen, Vallensbækvej, Vallensbæk.
  • Støjskærm Holbækmotorvejen, Bygaden, Brøndby.
  • Støjskærm Rute 16 ved Meløse, Hillerød
  • Støjskærm Rute 16 ved Kregme, Halsnæs
  • Støjskærm Helsingørmotorvejen, Lyngby
  • Støjskærm Fuglegårdsvej og Ellegårdsvej, Gentofte
  • Støjskærm E20 ved Nyborg Ø
  • Støjskærm E20, Thujavej, Odense
  • Støjskærm Rute 9 ved Sundbrovej (nord), Svendborg
  • Støjskærm E45 ved Bavnevangen, Aalborg
  • Støjskærm E45 Universitetsboulevarden-Engsplanvej, Aalborg
  • Støjskærm E45 Øster Uttrupvej, Aalborg
  • Støjskærm E45 Humlebakken-Universitetsboulevarden, Aalborg
  • Støjskærm E45 ved Helsted, Randers
  • Støjskærm E45 ved Vorup, Randers
  • Støjskærm Buskelund, Silkeborg (medfinansieres af Silkeborg Kommune)

Alle støjskærmsprojekter udføres af Vejdirektoratet på nær projektet ved E20 ved Nyborg Ø, som udføres af Sund & Bælt. Projekterne færdiggøres over de kommende år.

Forligskredsen bag støjpuljen mødes igen i 2022 og drøfter den videre udmøntning af støjpuljen.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Læs også

pdf

2022-udmøntning af pulje til bekæmpelse af trafikstøj

0,13 MB Download