Seks rastepladser udvides med flere parkeringspladser til lastbiler

Med Infrastrukturplan 2035 er der afsat 50 millioner kroner til udvidelse af rastepladskapaciteten. Midlerne skal bruges på seks rastepladser fordelt på Sjælland, Fyn og Jylland.

Danmarkskort med projekterne skitseret

03. december 2021

Allerede næste år sættes der gang i udvidelser af seks rastepladser langs motorvejsnettet. Det sker med midler fra Infrastrukturplan 2035, hvor partierne bag vejprojekterne (S, V, DF, SF, RV, K, NB, LA og KR) har afsat en pulje på 50 millioner kroner til udvidelse af rastepladskapacitet. Vejdirektoratet skal stå for arbejdet, som skal give plads til flere parkeringspladser til lastbiler.

De 50 millioner kroner fra puljen udmøntes i 2022 og de seks rastepladser, der skal udvides er:

  • Hylkedal V
  • Øster Løgum V
  • Tuelsø S
  • Rønninge N
  • Tappernøje Ø
  • Skærup V

Arbejdet på rastepladserne forventes gennemført på alle seks rastepladser senest i foråret 2023.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Læs også

pdf

Projektbeskrivelse - Bedre forhold for erhvervslivets transporter - udvidelse af rastepladskapacitet

0,09 MB Download
jpg

Kort, der viser rastepladserne

0,06 MB Download