Gå til hovedindhold

Ny ladepark ved Langeskov

Som et led i udmøntning af midler fra Infrastrukturplan 2035 etableres en ladepark ved Langeskov på Fyn. Ladeparken skal ligge på den eksisterende samkørselsplads ved den Fynske Motorvej og giver plads til 30 ladepunkter.

Kort over Danmark med skitsering af projekter fra infrastrukturplanen

Indhold

    I 2021 blev det af parterne bag Infrastrukturplan 2035 (regeringen, Venstre, Socialistisk Folkeparti, Konservative, Radikale Venstre, Liberal Alliance, Kristendemokraterne, Nye Borgerlige og Dansk Folkeparti) enige om at afsætte de første midler fra puljen til ladeinfrastruktur til ladeparker på Fyn og Sjælland.

    Ladeparken ved Langeskov placeres på den eksisterende samkørselsplads, der ligger på kommunalt areal, som Kerteminde Kommune stiller til rådighed for ladeparken.

    Ladeparken ved Langeskov erstatter efter ønske fra Kerteminde Kommune den oprindelig planlagte ved Rønninge på Fyn. Det kan besluttes politisk at gøre det muligt for den vindende operatør at udvide antallet af lynladepunkter fra 30 op til 52.

    Der er planer om at etablere yderligere 45 ladeparker med midler fra Infrastrukturplan 2035. Der blev afsat en halv milliard til ladeinfrastruktur i aftalen.

    Vejdirektoratet forventer, at ladeparken ved Langeskov åbner i 2024.

    Kontaktoplysninger til ordførere:

    Socialdemokratiet:
    Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk, 61 62 41 78

    Venstre:
    Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

    Dansk Folkeparti:
    Alex Ahrendtsen, dfalah@ft.dk, 61 62 51 54

    Socialistisk Folkeparti:
    Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk, 61 62 30 68

    Radikale Venstre:
    Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk, 61 62 55 41

    Det Konservative Folkeparti:
    Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

    Liberal Alliance:
    Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

    Kristendemokraterne:
    Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

    Kontakt transportminister Trine Bramsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14